O programu

Výrobky z programu

Materiály k programu

Zprávy a aktivity

Kontakty
  

Sýry

Sýry reprezentují velkou a rozmanitou skupinu mléčných výrobků. Celosvětově v současnosti existuje více než tři tisíce druhů sýrů. Jejich moderní výroba navazuje na prastaré tradice a postupy s využitím fyzikálně-chemických a biologických procesů. Výroba sýrů se v posledních letech stává celosvětově velmi perspektivním oborem, neboť se jedná o nejefektivnější způsob zhodnocení mléčné suroviny. Sýr je výrobek s vysokou přidanou hodnotou, což je významné z hlediska ekonomiky, je to ale především také mléčný výrobek, který podstatnou měrou přispívá k nutričně vyvážené výživě.

Velká rozmanitost sýrů dává každé věkové skupině možnost zařadit tuto základní potravinu do jídelníčku. Sýr poskytuje především bílkoviny s významnou nutriční hodnotou, nutričně hodnotný mléčný tuk, vysoký obsah minerálních látek, z nichž zejména vápník zaujímá přední místo. Je totiž nezbytný pro růst a zdraví kostí. Neméně významné jsou i další minerálie jako fosfor, hořčík, sodík, draslík, aj., a také řada vitaminů a stopových prvků. Sýry jsou tedy potravinou, která bude vždy nezpochybnitelnou součástí stravy dnešní populace. Na zvyšování spotřeby sýrů se pozitivně podílí postupné změny stravovacích návyků a také použití a nabídka v gastronomii a v oblasti rychlého občerstvení.

Propagační program EU Milky Way představuje dva druhy sýrů: Tím prvním jsou čerstvé sýry, druhým pak polotvrdé pařené sýry.

Čerstvý sýr není v podstatě ničím jiným nežli sýrem ve své prapůvodní formě. Mléko se nechá jednoduše srazit, sýrové zrno se oddělí od syrovátky a zformuje do nejrůznějších možných tvarů a forem a tím vlastní výroba končí. Čerstvý sýr nezraje, nebo jen skutečně velmi krátce, a je určen obvykle k rychlé spotřebě. Navíc se ale nabízí možnost mnohačetných ochucení - ať už jsou to ovoce, bylinky, pepř, paprika, česnek, ale také třeba rozinky, smetana a mnohé další kulinářské finesy, se kterými výrobci těchto produktů doslova čarují. Současná nabídka čerstvých sýrů je obrovská. Velmi populární mezi spotřebiteli jsou i našlehané varianty, ale naproti tomu také polotuhé výrobky ke krájení, kterými jsou např. dorty z čerstvých sýrů. Samozřejmě určitou nevýhodou této kategorie z pohledu obchodu byla v minulosti její poměrně krátká trvanlivost. Moderní mlékařské technologie však vyřešily i tento handicap a nově vyvinuté čerstvé sýry „terminované“ se brzy staly velmi oblíbenou výrobkovou skupinou, jejíž výroba a spotřeba trvale roste. Termizace v sýrařství znamená záhřev na 60 až 70°C po dobu několika minut. Termizované sýry jsou vhodné zejména pro přímou spotřebu a přípravu lehkých jemných pomazánek ve studené kuchyni. V teplé kuchyni naleznou využití pro přípravu moučníků, sýrových dortů a dalších specialit.

Čerstvé sýry se nevyrábějí pouze z kravského mléka, ale jsou velmi rozšířené také v případě zpracování jiných druhů mlék. Náš program rovněž představí čerstvý sýr typu Gervais vyrobený z kozího mléka. Snadno roztíratelný výrobek je určen především pro použití ve studené kuchyni pro rychlou přípravu chuťovek, chlebíčků a pro svoji báječnou chuť jako svačinová pomazánka na pečivo. V teplé kuchyni se hodí na vaření (omáčky, polévky, zapečené těstoviny) i na pečení (cheesecake a quiche).

Dalším výrobkem, který nabízí program EU Milky Way jsou pařené sýrové tyčky (typ pasta filata). Tento chutný snack se vyrábí z polotvrdého sýra. Vylisovaná sýrová hmota prochází procesem paření, při kterém změkne, zvláční a následně se hněte a formuje do zajímavého tvaru. Po vychlazení mají tyto sýry příjemně tuhou konzistenci a hlavním znakem je jejich vláknitá struktura, což znamená, že hmotu sýra je možno dělit na jednotlivá vlákna. Chuť je mléčně nakyslá. Výrobek může být rychlou svačinkou pro děti i pro dospělé. Hlavními benefity je nízký obsah soli (max. 1,5%) a vysoký obsah bílkovin a vápníku. Naše sýrové tyčky jsou vyrobeny výhradně z bio mléka od farmářů s ekologickým chovem dojnic.