O programu

Výrobky z programu

Materiály k programu

Zprávy a aktivity

Kontakty
  

Kondenzovaná mléka a smetany

Zahuštěná mléka i smetany se získávají částečným odpařením vody z čerstvého plnotučného mléka či smetany a děje se tak bez jakýchkoli chemických přípravků. Náš propagační program v této řadě nabízí dva základní výrobky.

Neslazené kondenzované mléko je trvanlivé mléko, které je 2 - 2,5 krát zahuštěné. Dlouhé trvanlivosti po dobu několika měsíců je dosaženo sterilací. Obvykle se vyrábí jako plnotučné mléko s obsahem sušiny 26 - 31% a tučností 8 - 9%.

Druhou variantou je slazené kondenzované mléko. Opět se jedná o 2 - 2,5 krát zahuštěný koncentrát, jehož trvanlivost je ale dosažena přídavkem cukerného sirupu, který ve výrobku vytvoří hypertonické prostředí. Výsledný obsah cukru ve výrobku je více než 40% a sušina výrobku se pohybuje v rozmezí 74 - 75%. Výrobek se vyznačuje velmi vysokou viskozitou.

Výhoda kondenzovaných mlék spočívá kromě delikátní chuti i ve značném množství vápníku, tolik potřebného pro lidské tělo. Považuje-li se čerstvé mléko za asi nejvýznamnější zdroj zmíněné minerální látky, o jeho neslazené zahuštěné formě to platí na 250 procent. Má jej totiž dvaapůlkrát víc než plnotučné mléko. Slazené výrobky mohou být bez příchutě, ale často také s příchutí například kakaa či karamelu, ale alternativou je také vanilkové šodó, které se hodí zejména při zdobení sladkých dezertů.

Kondenzovaná mléka mají celou řadu použití. Z neslazeného se nechá připravit obnovené mléko, slazené varianty jsou vhodné v gastronomii, stejně tak jako smetany. Výrobky balené do tub jsou pak výhodnou potravinou typu „on the go“, kterou si oblíbila zejména mladší populace.