O programu

Výrobky z programu

Materiály k programu

Zprávy a aktivity

Kontakty
  

Tvarohové a smetanové dezerty

Tvarohové výrobky nacházejí pro svou praktičnost a chuťovou rozmanitost značnou oblibu u spotřebitelů všech věkových kategorií.

Tvaroh je tradičním mléčným výrobkem, který lidé konzumují odpradávna. Má mléčně smetanovou chuť, obvykle sněhově bílou barvu a jemně krémovitou, někdy až hrudkovitou tužší konzistenci. Vzniká podobně jako sýry vysrážením mléčné bílkoviny z mléka pomocí kulturních mikroorganismů a syřidlových enzymů. Dnes se podle obsahu tučnosti vyrábí v několika tržních druzích: měkký, jemný, tučný či tvrdý.

Jedná se o velmi hodnotnou potravinu, která se ve vhodných úpravách a ve spojení s ostatními potravinovými ingrediencemi stává zdravým, výživným a sytým pokrmem. S tvarohem si zcela oprávněně mnozí lidé spojují hubnutí. Výrobek má totiž málo kalorií, v odtučněné podobě je téměř bez tuku, ale přesto dodává organismu pro zdraví důležité plnohodnotné bílkoviny složené z esenciálních aminokyselin. Mléčné bílkoviny obsažené v tvarohu jsou přitom velmi snadno stravitelné. Pro nízký obsah mléčného cukru laktózy může být i přijatelný pro lidi trpící tzv. laktózovou intolerancí a pro osoby nemocné cukrovkou.(*) Tvaroh je nejenom velmi univerzální potravinou, neboť jej lze upravit jak na slano, tak na sladko. Je nutričně výhodný a navíc při jeho konzumaci  si člověk opravdu zdravě pochutná.(*)

Tvaroh je ale také významnou surovinou pro výrobu tvarohových pomazánek, tvarohových desertů a tvarohovo-smetanových krémů. Paleta těchto výrobků a jejich chuťová rozmanitost je téměř nepřeberná a na trhu se objevují stále nové a další inovace. Tvarohové dezerty jsou chutné, konzumenty zasytí a především dodají lidskému tělu potřebné živiny.

Zejména pro dětskou kategorii se vyrábějí z tvarohu smetanové a tvarohové krémy. Použitý tvaroh musí mít velmi jemnou konzistenci, dalšími ingrediencemi u smetanových krémů jsou pak smetana, cukr a ochucující přísada, nejčastěji vanilín, kakaový prášek nebo ovocná komponenta. Při výrobě se nepoužívají žádné konzervanty a přednostně se používají přírodní aromata a barviva.

Smetanové krémy se konzumují jako čerstvé, mají příjemně mléčně nakyslou smetanovou chuť s charakteristickou příchutí podle ochucení. Konzistence je hladká, lehce našlehaná, polotuhá a jemně roztíratelná. Smetanové krémy mají obvykle 30 - 42% sušiny, z čehož připadá 15% na cukr a až 17% na tuk. Našlehaný sladký smetanovo - tvarohový krém je určen především pro děti a mládež, ale pochutnají si na něm rádi i dospělí. Výrobek se nabízí v několika ochuceních - vanilka, čokoláda, jahoda, malina, banán a oblíbená je i trendová varianta s živými probiotickými bakteriemi a vlákninou stimulující rozvoj kyselinotvorné mikroflóry v zažívacím traktu člověka. Tento symbiotický účinek potlačuje rozvoj škodlivých bakterií a posiluje imunitu organismu.(*)

U tvarohových krémů a pomazánek se používá k ochucení rovněž celá řada sladkých i slaných komponent, tedy ovoce, kakao, zelenina. Často jsou používány i probiotické kultury, popř. se z výživových důvodů přidává rozpustná vláknina inulin, apod. Program nabízí také tvarohové dezerty s jogurtem, pro jejichž výrobu mléko a použité přísady pocházejí z kontrolovaných certifikovaných eko farem.

(*) E.Muehlhoff, A.Bennett, D.McMahon: Milk and Dairy Products in Human Nutrition; chapter 5.2.2, pages 213 - 216; chapter 5.3. – pages 217 - 229; FAO, Roma (2013)