O programu

Výrobky z programu

Materiály k programu

Zprávy a aktivity

Kontakty
  

Mléka a smetany

Konzumní mléka a smetany lze rozdělit podle tepelného ošetření a tedy i podle trvanlivosti hotových produktů na pasterované, označované jako čerstvé a trvanlivé. Pro země s teplejším klimatem jsou výhodnější právě výrobky trvanlivé. Principem jejich výroby je vysoké tepelné ošetření, které inaktivuje všechny přítomné mikroorganismy včetně spor a většiny enzymů. K ošetření se používají dva možné postupy: sterilace v obalu při teplotě 115 - 120°C po dobu 20 - 30 minut nebo tepelné ošetření UHT mimo obal (Ultra Hight Temperature), což je kontinuální záhřev na teplotu 135 - 150°C s výdrží několika sekund s následným aseptickým plněním. Výhodou těchto výrobků je možnost jejich skladování a distribuce bez chlazení (doporučuje se 24°C oproti 4 - 8°C u pasterovaného mléka) a jejich trvanlivost je prodloužena obvykle na 4 - 5 měsíců. Po otevření a nespotřebování je samozřejmě nutné uchování v ledničce.

Z výživového hlediska není žádný zásadní rozdíl mezi mlékem čerstvým a trvanlivým. Obě jsou především důležitým zdrojem vápníku a bílkovin. Výrazně se neliší ani obsahy vitamínů a minerálů.

V naší kampani najdete zejména trvanlivá ochucená mléka, která jsou určena především dětem a školní mládeži. Jsou vyráběna podobně jako neochucená trvanlivá mléka, jako ochucující složka se používá většinou příchuť vanilková, jahodová, banánová či čokoládová. Mimo vitamínů a minerálů obsažených v mléce obsahují navíc řepný cukr sacharózu nebo hroznový cukr fruktózu, které dodávají tělu potřebnou energii a výsledný produkt dosladí. Výrobky jsou také obohacovány vápníkem a vitamínem D důležitými pro správný vývoj kostí.

Pro dospělé nabízíme chutnou ledovou kávu, která jednak nasytí, ale v teplém počasí i příjemně osvěží.

Program představuje také trvanlivé smetany do kávy. Jedná se opět o moderní konvenientní produkt určený ke „zbělení“ kávy a zjemnění její chuti. Smetany do kávy mají obvykle 10 - 12% tuku a většinou jsou uváděny na trh jako trvanlivé s údržností několika měsíců.